Jdi na obsah Jdi na menu
 


Minecraft

30. 6. 2017

Minecraft je počítačová hra, odehrávající se v otevřeném světě, kde má hráč neomezenou svobodu pohybu a činnosti. Hra je napsaná v Javě a vyvinuta byla v roce 2009 švédským vývojářem Markusem Perssonem, známým též jako Notch. Spolu s hrou založil společnost Mojang, která hru stále rozvíjí a to i přesto, že ji v roce 2014 od Markuse Perssona odkoupila za 2,3 miliard USD společnost Microsoft. Celý herní svět se skládá z kostek, které představují nejrůznější materiály s různorodými vlastnostmi. Hru lze hrát v režimu singleplayer(hra pro jednoho hráče), nebo multiplayer (hra pro více hráčů).

Ve hře je několik herních módů, kterými lze ovlivnit, zda bude hráč nesmrtelný, nebo zda se má po jeho smrti smazat aktuální svět. Kromě základních herních módů jsou tu také 4 stupně obtížnosti (peaceful, easy, normal a hard), které mají vliv na náročnost hraní v podobě výskytu příšer a doplňování životů. Dále ve hře probíhá střídání dne a noci, kdy se během noci objevují různé příšery, které lační po krvi a naopak přes den jsou tu zvířata, o která se lze starat, získat z nich jídlo atd. Nakonec jsou tu vesničané, se kterými lze obchodovat.

Alfa verze hry pro PC se veřejně objevila 17. května 2009 (plná verze však byla vydána až 18. listopadu 2011). Verze pro Android byla vydána už 7. října 2011 a verze pro iOS 17. listopadu 2011. Minecraft pro Xbox 360 byl vydán 9. května 2012, pro PlayStation 3 17. prosince 2013, pro PlayStation 4 4. září 2013 a pro PlayStation Vita 14. září 2014. Verze hry pro Windows Phone byla vydána 10. prosince 2014. Všechny verze hry jsou průběžně aktualizovány.

Podle odborníků hra rozvíjí kreativitu.[9] Pro PC a Mac[10] již bylo prodáno přes 22 milionů kopií. Na oficiálních stránkách hry si lze po registraci zahrát neplacenou demoverzi, která je pouze na 100 minut hraní. Taktéž jsou tam zablokované některé funkce.

Minecraft má 5 herních módů . Při vytváření nového herního světa (mapy) si hráč volí herní mód z nabídky. Vybrat lze pouze jeden z těchto tří: survivalhardcore a creative. Zbylé dva módy (adventure a spectator) je nutné nastavit jiným způsobem, jako např. pomocí konzole multiplayerové hry. Herní mód můžete změnit v chatu (zapíná se písmenem T) příkazem /gamemode X ( X je číslo buď 0, 1, 2 nebo 3. 0 = Survival, 1 = Creative, 2 = Adventure, 3 = Spectator

 

 

Survival (Přežití)

Jedná se o základní herní mód, ve kterém se hráč snaží přežít v nehostinném světě a k dispozici jsou mu pouze přírodní zdroje - obstarává si jídlo, brání se proti příšerám, staví si dům, či farmaří. Po smrti je možné pokračovat ve hře.[11]

Hardcore (Nemilosrdná hra)

Stejné jako survival, ale hráč má jediný život (20 bodů života), po jeho smrti se celý svět smaže. V hardcore módu hráč nemůže měnit obtížnost, je zde k dispozici pouze "hardcore", která je velmi podobná "hard".[12]

Creative (Tvořivá hra)

Kreativní mód. Hráč je nesmrtelný, může létat, okamžitě ničit všechny bloky a má přístup k neomezeným zásobám surovin. Může také ničit podloží (angl. bedrock). V survival módu nezničitelný blok.[13]

Adventure (Dobrodružná hra)

Na rozdíl od předchozích módů se zde bloky nedají bořit, ani pokládat. Ovšem za předpokladu, že nemáte příslušný nástroj. Pokud ho máte, blok zničit můžete. Hráč může provádět interakce pouze se stvořeními, předměty a některými bloky (např. tlačítka).[14]

Spectator (Divák)

Podobné, jako adventure mod, ale není možná vůbec žádná interakce s prostředím. Můžete prolétávat bloky a může se dívat z pohledu hráčů a mobů. Hráč jen létá a pozoruje svět. Je možné, že když kliknete na hráče, tak vidíte to, co vidí on.

Stupně obtížnosti

Existují 4 základní stupně obtížnosti. Stupeň obtížnosti lze průběžně měnit v nastavení hry.[15]

 • Peaceful (Mírumilovná) – Nejsou zde žádní nepřátelé kromě Enderdragona a Withera (neútočí). Hráči se průběžně doplňují životy a je vypnutý hlad.
 • Easy (Lehká) – Hráč dostává menší zranění od nepřátel a výbuchů, při hladovění se život sníží na polovinu (5 srdcí). Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče.
 • Normal (Střední/Normální) – Normální obtížnost hry, při hladovění hráči zůstane jen půl srdce (1 bod života). Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče a jeskynní pavouci mohou hráče otrávit.
 • Hard (Těžká) – Hráč dostává větší zranění od nepřátel a výbuchů, zombie mohou ničit dveře a hráč může vyhladovět k smrti. Ve tmě se objevují příšery, které útočí na hráče a jeskynní pavouci mohou hráče otrávit.

Dimenze

V základní hře jsou tři dimenze: OverworldNether a The End. Různé modifikace mohou přidat další dimenze, např. Moon, Aether, Twilight Forest či Ore. Jednotlivé dimenze jsou propojeny portály, přičemž struktura každého z nich (použité bloky, tvar, způsob aktivace…) je závislá na tom, jaké dimenze propojuje.

Všechny lokace ve hře jsou náhodně generovány podle seedu určeného při vytváření nového herního světa (mapy).[16] Pokud se hráč přesune na dosud neobjevené místo, mapa se automaticky dogeneruje.

Normální svět

Overworld (okolní svět) je dimenze, ve které se ze začátku hráč objeví. Existuje od vydání prvního Minecraftu. Je vysoký 256 bloků. Od verze Beta 1.0 je spodní část mapy ohraničena skalním podložím (Bedrock), který lze zničit pouze v kreativním módu. Volně se zde pohybují zvířata a v noci se objevují příšery. Svět je složen převážně z hlíny, kamene, štěrku, písku, vody a rud. Je velký 60 000 000×60 000 000×256 bloků.

Generují se zde struktury jako dungeony, chrámy v džungli, opuštěné doly, trhliny, jeskynějezírkařeky, pevnosti a NPC vesničky. Obsahuje velké množství biomů, jejich variací a několik technických biomů, každý biom má svoji určitou teplotu, která klesá o 0,05 každých 30 výškových bloků; pokud je teplota nižší než 1,5 tak v biomu bude pršet, a pokud je nižší než 0,15 tak biom je sněžný/zamrzlý. Mezi biomy patří: lesy, pouštědžunglebažinyplaninyoceány a mnoho dalších.[17]

Nether

Nether (podsvětí) je dimenze podobná peklu. Do Netheru se lze dostat pomocí portálu, který se vyrábí z obsidiánů. Má stejnou velikost jako Overworld, ovšem souřadnice oproti Overworldu jsou 8krát menší – uražení 1 bloku v Netheru je jako vzdálenost 8 bloků v Overworldu.[18] Nether tvoří zejména Netherrack a láva, a občas se vyskytne i soul sand, glowstone, nether bricky, ploty či quartz ore (křemen) Bedrockem je ohraničen zdola i shora. Nachází se zde Ghasti, Blaze, Magma Cube, Skeleton, Wither Skeleton a nejpočetněji Zombie Pigman. V Netheru se také nalézají Nether pevnosti z Nether Bricků, ve kterých se objevují wither skeletoni, blazové i normální skeletoni, kteří se jinde v Netheru nevyskytují.

Nether byl přidán ve verzi Alpha 1.2.0 (Halloween Update) a podstatně vylepšen ve verzi 1.0.0 (Nether Update).[18]

The End

The End (zkracováno na End) je závěrečná dimenze (po dohrání hra pokračuje), do které se hráč dostane po doplnění ender očí do portálu ve strongholdu. Není obklopena podložím, nachází se v ní ostrov, ze kterého jde spadnout do voidu (tj. prázdný prostor). Objevuje se zde drak, který létá a vystrkuje hráče přes okraj povrchu, a mnoho Endermanů. Celá dimenze je stvořena z Endstone a obsidiánu. Z End bloku je tvořen povrch, z obsidiánu věže na kterých jsou Ender Crystaly, které uzdravují draka, pokud je v blízkosti. Mohou být zničeny úderem či šípem. Po zabití draka z něj začnou padat zkušenosti (XP) a pod drakem se vytvoří portál zpět do Overworldu (normálního světa) s dračím vejcem. Po vstupu do portálu se zobrazí závěrečné titulky a hráč se objeví zpátky v Overworldu. Za zabití draka hráč dostane ocenění. Nově je zde od verze 1.9 otevřen tzv. The End City z lodí ve které jsou křídla a hlava draka na předu lodí.

Typy map

Ve hře je dostupné celkem šest možností generování mapy:

 • Default (výchozí) - klasicky generovaný svět se všemi biomy
 • Superflat (dokonalá rovina) - svět generovaný po patrech – v dané výšce terénu je vždy jen jediný typ bloků. Hráč může při generování světa zadat, v které výšce budou jaké bloky a které struktury se mají generovat; hra nabízí několik předpřipravených nastavení
 • Large Biomes (rozlehlé biomy) - klasicky generovaný svět, ale biomy jsou 16× větší než v klasickém světě
 • Amplified (zesílený) - klasicky generovaný svět, ale výška terénu dosahuje až maximální hranice 256 bloků
 • Customized (přispůsobený) - hráčem namodifikovaný svět
 • Debug Mode - svět, kde jsou všechny typy bloků ve hře poskládány kostku od sebe v prázdném světě, lze vygenerovat pouze pokud pří výběru držíte shift

Mobové

Mobové jsou živá stvoření, se kterými se hráč ve hře setká. Dělí se na několik typů podle chování a vlastností:

Pasivní

Nikdy hráče nenapadnou a někteří mu mohou být dokonce prospěšní. Patří mezi ně například vesničan,prasesépie,slepice,kráva,ovce a kůň

Neutrální

Na hráče nezaútočí, dokud nejsou vyprovokováni. Mezi ně patří vlkPigman a Enderman. Při vyprovokování jednoho člena skupiny se brání všichni v okolí a útočí společně. K vyprovokování Endermana stačí pohled do jeho očí.

Agresivní

Agresivní stvoření ihned útočí na hráče, pokud ho zaregistrují (na vzdálenost 16 bloků; Zombie však 40). Většina z nich potřebuje určitou úroveň světla, aby se zrodili (přichází za tmy).
Mezi agresivní stvoření patří například: CreeperSkeletonZombieGhastBlazeEndermiteWitchWither skeletonHusk a Stray. Jsou zde dva typy pavouků: normální (jsou velcí 1×2 bloků, za světla se stávají neutrálními) a jeskynní (jsou velcí 1×1 blok). Jeskynní pavouk může hráče otrávit.

Ochočitelní (Pasivní s možností ochočení)

Některá zvířata může hráč ochočit.
 • Kočka (po ochočení ocelota rybou) - plaší Creepery.
 • Pes (po ochočení vlka kostí) - brání hráče a plaší kostlivce, navíc útočí na pasivní moby, které v jeho blízkosti hráč zraní. Barvivem lze změnit barva obojku.
 • Krávaovceslepiceprase (následují hráče, pokud má v ruce pšenici [ovce, kráva]; mrkev [prase, zajíc]; semínka [slepice]; pampeliška [jen,zajíc]). Jsou chovaní hlavně kvůli masu, ale i dalším surovinám například: kůže, peří, vlna.
 • Kůň - určen k jízdě, podržením mezerníku je možné skákat. Při zabití z něj padá kůže. Může mít na sobě koňské brnění, které nelze vyrobit (lze získat v dungeonech). Může skočit max. 5 bloků.
 • Osel - velmi podobný koni, je možné na něj umístit truhlu. Jezdí pomaleji.
 • Mula - kříženec osla a koně, nelze ho nalézt volně v přírodě.
 • Lama - lze ji nalézt ve volné přírodě, následně ochočit a umístit na ni truhlu. počet slotů v truhle ovlivňuje tzv. síla lamy. Za ochočenou lamu se seřadí několik dalších lam. lamu můžete ozdobit kobercem.
 • Papoušek - Lze ho nalézt v džungli, dá se ochočit pomocí sušenek. Jakmile je papoušek ochočený, dá se kliknutím myši papouška posadit, pokud ovšem nesedí, tak přiletí hráči přímo na rameno (hráč může mít na ramenech dva papoušky). Papoušek se dá najít v pěti barvách (červené, šedé, zelené, tmavě modré a světle modré). Pokud se u papoušků položí hrací skříň a následně vloží libovolná gramofonová deska, tak papouškové začnou měnit barvu a začnou "tančit", jakmile hudba přestane hrát, změní se na jejich barvu. Papoušek dokáže imitovat zvuky nepřátelských mobů.

Užiteční

Jsou vytvořeni hráčem.
 • Železný Golem (může se též objevit ve větší NPC vesnici, zabíjí agresivní a některé neutrální moby, po napadení vás může zabít. Pokud je vytvořen hráčem, tak na něj nikdy nezaútočí).
 • Sněžný Golem (sněhulák, je neutrální, v dešti nebo ve vodě pomalu umírá a od novějších verzí mu můžete sundat pomocí nůžek jeho hlavu, kterou tvoří dýně).

Vůdcovští (Bossové)

Vůdcovští mobové mají složitější útočné vzory a pohyby. Mají také velké množství zdraví, berou výrazně více životů a jsou také většinou větší než obyčejní mobové.
 • Drak z Endu (Ender Dragon)
Jedná se o obrovského draka, který létá v Endu, má 200 životů a dokáže se po útoku zregenerovat díky Ender krystalům, umístěných na věžích z obsidiánu, které je třeba před samotným útokem na draka zničit. Za zabití draka získáte 1000 zkušeností, dračí vejce a objeví se portál do normálního světa. Od verze 1.9 se navíc objeví portál do "Temných hlubin Endu" a navíc je možné draka znovu oživit vyskládáním čtyř Ender krystalů kolem portálu domů. Za jeho zabití pak získáte už jen 500 zkušeností.
 • Wither
Jedná se o tříhlavou létající příšeru, která střílí tzv. Witherovy lebky, které mají destruktivní účinky a pokud hráče taková hlava trefí, ubudou mu 4 srdíčka (8 bodů života) a navíc dostane elixírový efekt, usychání, který hráči ubírá životy a Wither se díky tomu regeneruje. Wither se přírodně nikde neobjevuje, proto je třeba jej v případě potřeby vyrobit naskládáním 4 písků duší do tvaru písmena T a 3 lebek wither kostlivců. Wither má 150 srdíček (300 životů) a napadá všechny živé tvory ve svém okolí. Po jeho zabití z něj padne Nether Hvězda, která je zapotřebí pro výrobu majáku (beaconu).

Vývoj, budoucí verze a čerstvě vydané verze

Snapshoty

Vždy před vydáním nové, oficiální verze hry vývojáři pravidelně uvolňují tzv. snapshoty, které se řadí podle data jejich vydání.[p 1] Později, pár dní před vydáním patche jsou vydány tzv. pre-release verze určené pro tvůrce modifikací.[p 2]

Minecraft 1.11

Dne 14.11.2016 vydal Mojang verzi Minecraftu 1.11 nazývanou Exploration update, hlavními novinkami jsou:

 1. Spawn eggy na Wither Skeleton, Mule, Skeleton Horse, Zombie Horse, Donkey, Elder Guardian, Stray, Husk, Zombie Villager
 2. Pár pravidel: doWeatherCycle - zakazuje/povoluje automatickou změnu počasí a maxEntityCramming - zakazuje/povoluje aby byly na jednom místě více než dvě entity
 3. Particly: Splt (Plivnutí lamy) a Totem
 4. Nový item Shulker Shell který dropuje Shulker, vytváří se z něj Shulker Box
 5. Nový item Totem of Undying, který se použije při smrti hráče a oživí ho
 6. Nový příkaz /locate, který objeví budovu, monument, vesniúčinější
 7. Štít je nyní účinější

Minecraft 1.10

Dne 9.6.2016 vydal Mojang verzi Minecraftu 1.10 nazývanou Frostburn update, hlavními novinkami jsou:

 1. Přidány Nether wart bloky, červené nether bricky a Magma blocky.
 2. Možnost používání ender perel a ovoce z chorusu, i když sedíte v loďce, či vozíku.
 3. Přidány nové zvuky.
 4. Přidány nové příšery: Husk (zombík, který se spawnuje na poušti a nehoří na slunci) a Stray (kostlivec, který se spawnuje v ledovém biomu a střílí šípy s efektem zpomalení)
 5. Přidán lední medvěd. Dokud není vydrážděn, na hráče neútočí.
 6. Možnost zapnutí auto-skoku. Pak do výšky jednoho bloku můžete automaticky skákat.
 7. Možnost zobrazení hranic jednotlivých chunků.
 8. Možnost objevit vesnici i v různých biomech např.: Savana, Tajga, Mega Tajga.
 9. Když objevíte vesnici v různých biomech tak mají i vlastní barvu dřeva např.: v Savaně má oranžové dřevo, v Tajze má hnědé dřevo.

Minecraft 1.9

Dne 29.2.2016 vypustil Mojang do světa Minecraft verzi 1.9 neboli combat update, hlavní novinky jsou:

 1. Přidány štíty.
 2. Přidány křídla.
 3. Přidány nové blocky.
 4. Přidána nová příšera Shulker.
 5. Nové zvuky a animace v systému bojování.
 6. Možnost držení dvou předmětů v obou rukách.
 7. Předělaný The End s možností oživení draka a portálem do "Hlubin The End".
 8. Při použití nůžek na dýňovou hlavu sněhuláka získá sněhulák normální obličej.
 9. Pro získání pavučiny z dolů již není zapotřebí na nůžkách něžný dotek.
 10. Při zničení suchého křoví máme malou šanci, že vám padne klacek.
 11. Možnost používání ender perel v creative módu.
 12. Iglů v zimním biomu.
 13. Cooldown při hitování.

Minecraft 1.8

Mojang vydal verzi Minecraftu 1.8, novinky:

 1. Slime Blocky - vyrábí se z 9 slimeballů, fungují jako „trampolíny“ (když na ně hráč/entita dopadne, tak budou na bloku skákat dokud se nezastaví), mohou „přilepit“ a posunovat bloky (pomocí pístů).
 2. Granite (Žula), Andesite, Diorite - nové typy kamene, generují se ve velkých kusech podobně jako šťerk, a mohou být craftovány do tzv. Polished (vyhlazeného) Granite, Andesite, Diorite
 3. Nové typy sandstonu - pískovce, červený sandstone, generující se v mesa biomech. Může být vyroben z červeného písku.
 4. Dveře - stakují se po 64, vyrobí se 3 místo 1. Přibyly nové dveře vzhledem k druhu dřeva ze kterého byly vyrobeny.
 5. World Border - animovaná hranice mapy, která nedovoluje absolutně nic projít skrz, kromě toho, když jste ve "spectator" módu. Dá se upravit s těmito následujícími commandy:
  • /worldborder center X Y Z - nastaví centrum hranice
  • /worldborder set (velikost) [čas] - nastaví velikost hranice, může být i načasována, když se rozšiřuje tak zezelená, když se smršťuje tak zčervená
  • /worldborder damage (buffer|ammount) (hodnota) - možnost buffer nastaví, za jaký počet bloků za hranicí dostane hráč/mob poškození; možnost damage nastaví míru poškození
 6. Spectator mode - hráč nemá žádnou interakci se světem, ani s páčkami, tlačítkami, dveřmi, atd. Může se dívat přes oči jiného moba či hráče, pokud na něj klikne levým tlačítkem. Ve Spectator modu se dá otevřít truhla, dispenser, dropper atd. pravým tlačítkem.
 7. Endermite - nový agresivní mob, podobá se trochu Silverfishovi, ale je menší, a má fialové tělo. Spawnuje se občas, když se hráč teleportuje ender perlou.
 8. Guardiani - noví vodní mobové. Vypadají podobně jako chobotnice, mají zelenomodrou barvu s oranžovými ostny, jedno oko a ocas s ploutví. Jsou vůči hráči a squidům agresivní. Hlídají totiž novou strukturu ve hře - podvodní monument. V něm se nachází i nové bloky jako Prismarine a mořské lucerny. Jeden palác vždy hlídají tři velcí guardiani, tzv. "Elder Guardian". Na rozdíl od normálních guardianů je světle šedý s fialovými ostny, bere vám víc života a přidělá vám negativní efekty. Všichni guardianové "vysílají" při útoku paprsky na oběť. http://minecraft.gamepedia.com/Guardian
 9. Králíci - Po zabití z nich padá králičí maso, králičí noha, můžou být ochočeni mrkví, zlatou mrkví a pampeliškou. Existují i 2 tajné varianty králíků, první je velmi vzácný agresivní králík s rudýma očima, a druhý je králík pojmenovaný name tagem „Toast“. Druhý se však přirozeně nespawnuje.
 
 

 

Poslední fotografieArchiv

Kalendář
<< srpen / 2019 >>


Statistiky

Online: 1
Celkem: 5952
Měsíc: 84
Den: 2